Minden, amit tudni kell az állatokról.

Itt mindent megtalálsz, ami érdekel. Vannak vidám kvízeink minden témából, mindenki megtalálhatja a kedvenc állatát, és érdekességeket olvashat róla. Lesznek itt képek az újszülött csöppségekről, és néhány mulatságos sztori, persze állatokról :)

GONDOZÁS

Nagyrészt sok házban lakik egy vagy több kutya, akár kertesház vagy emeletes ház legyen az.

A kutyák nem bírják a magányt, ha emeletes házban tartjuk őt, fontos, hogy ne üljön naphosszat az ajtó előtt, és nyüszítsen. Minden nap legalább kétszer el kell menni vele sétálni, és minden séta közben egyszer le kell róla csatolni a pórázt, hadd szaladgáljon. Ha a kutya nem fogad szót, vagy fél, rémült, ne tegyük ezt meg, viszont ilyen esetekben hosszúra kell engedni a pórázt, hogy mindent meg tudjon szagolni. Kölyökkutya esetében sem muszáj elengednük őt, megvan ő is a hosszú pórázon. Ha párzási időszak van, és kutyánk éppen szuka, muszáj rövid pórázon tartani, és a napi rohangálást a parkban is el kell felejteni. A kutyát ezzel úgy lehet pótolni, hogy esetleg egy nagy, füves részen kiengedjük, hogyha megbizonyosodtunk róla, hogy nincs egy kan kutya sem a közelben, és hogy arrafelé ne is menjenek kutyát sétátatni póráz nélkül. Ha ez mégis megtörténne, hívjuk magunkhoz a kutyát, és fogjuk meg a nyakörvét. Ha esetleg elszalad, akkor a sétáltatót is meg lehet kérni, hogy fogja meg a nyakörvet. Ha egy kóbor kutyával találjuk szembe magunkat, csak a pórázra számíthatunk. Ezek a szituációk ellen úgy is lehet védekezni, ha kimiskároltatjuk a kutyát. ez nem feltétlenül muszáj, de ha a kutya szófogadatlan, ezt a döntést is meg kell fontolni.

Ha kertesházban tartjuk a kutyánkat/kutyáinkat, akkor is fontos a séta. Itt rövidebb séta is lehet, vagy csak egy kis futás az utcasarokig és vissza, de a kutyának ez is  fontos.

Kell biztosítani neki egy fedett házat, amit télen ki lehet bélelni néhány puha takaróval, de ha egy fedett, szélvédett rész van, ahol egy kis kosárka várja, annak is örülni fog.

Naponta többszöri étkezést, és egésznap friss vizet is kell neki biztosítani. Kutyánknak adhatunk maradékot is, de ezekkel SOHA nem fog jóllakni, és nincsenek meg benne a neki kellő mennyiségű vitamin adagok. Ahhoz, hogy kedvencünk boldog legyen, feltétlenül kell neki kutyatáp. Ebben vannak meg a neki való tápanyagok. Persze, hamaradt egy kis hús, vag csont, azt szívesen megeszi.

FONTOS!. soha ne adjunk a kutyának csirkecsontot, mert attól meg i fulladhat, vagy a megakadhat a belében!

Ha lehet, kéne neki néhány játék, de egy eldobott bot, frizbi, vagy egy régi, szétrágható papucs is megteszi neki.

tömörítve, erre van szüksége: Fedett, szélvédett ház, vagy egy kosárka, puha takaró/szőnyeg, napi  2x séta, kutyatáp, egész nap friss víz, időnként maradék, de soha ne csirkecsont (!), játszás/játékok, és a legfontossab: A Gazdira és annak szeretetére van szüksége!

 

 FAJTÁK

Sok féle kutya van, nagyon sok. Vannak a kiképzett harci kutyák, a megvadult vagy éppen szelíd kóbor kutyák, az őrző-védő kutyák ( akiket külön ere képeztek ki!) és a házikedvencek. 

A Németjuhász

a német juhászkutya ( gyakran csak németjuhász) Németországból származó közepes termetű kutyafajta. Okos, kedves, játékoskutya, mindemellet hűséges társ. Gyakran alkalmazzák nyomozó-, mentő-, illetve vakvezető kutyaként, de ideális háziállat lehet egy családnak is, mert remekül megérteti magát a gyerekekkel.

gondozása

a német juhászkutya könnyen gondozható. naponta egyszer egy vakaróval átt kell húzni, majd kikefélni a szőrzetét, szükség esetén az ujjra húzott gézzel kitisztítani a fülét. a szemváladékot papírzsebkendővel kell letörölni. a kutyát fürdetni általában nem kell, csak ha az állatorvos javasolja, vedlik, vagy élősködőt kell kiirtani, illetve ha belefeküdt valamilyen bűzös dologba. Fogkő elkerülése érdekében marhacsontot vagy száraz kenyeret rágjon a kutya. Ha mégis van fogkő, azt körömmel is le lehet kaparni.Ha szükséges, a karmokat egy durva reszelővel le kell koptatni.

NEM ADHATÓ A KUTYÁNAK:

- nyers disznó-, ill. baromfihús

- vese

- füstölt, sózott vagy erősen fűszerezett hús.

BETEGSÉGEI

  • Szaruhártya-gyulladás: Tünetek: először matt, később zavaros szaruhártya, amely pirosodni kezd, majd sötétbarna pigmentszemcsék lesznek láthatóak. Zseblámpa fénye mellett mindez észrevehető.
  • Gyomorcsavarodás: A német juhászkutyának mély a mellkasa, ezért a táplálékkal teli gyomornak nincs nagy mozgástere. A kutya ugrálása, hempergése következtében a gyomor megcsavarodhat, hiszen azt csak a nyelőcső tartja.Tünetek: a gyomor gyorsan felfúvódik, a keringési rendszer összeesik, a betegséget elesettség, hányinger, légzési nehézség kíséri. Ha a gyomor megcsavarodott, a kutya már hányni sem tud, csak az operáció és az azt követő kezelés segíthet.
  • Bélbetolódás:: az egyik bélszakasz beletolódhat a másikba, akár egy teleszkóp. Az ok: a bélszakasz bénulása, amely leginkább a 4-10 hónapos kutyákat fenyegeti. Tünetek: puha vagy folyós széklet, melyben vérnyomok is lehetnek, gyakori székelési inger, ezt követően székrekedés, gyors fogyás.
  • Krónikus exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség: Tünetei: hasmenés, éhség, folyamatos lesoványodás. A széklet habos, csillogó, savanyú szagú, emésztetlen táplálékrészeket tartalmazó. Ha a kutya nagy zsírtartalmú táplálékot evett, a széklet szürke vagy ólomszínű. A rossz emésztés miatt a kutya állandóan éhes, a saját emésztetlen székletét is elfogyasztja.
  • Gyulladásos ízületi megbetegedések: (Sok kutyás inkább a betegség latin nevét (arthritis > artritisz) használja a hosszabb magyar megfelelő helyett.) A betegség egyszerre több ízületet is megtámadhat (polyarthritis > sokízületi gyulladás). Tünetek: A kutya nehezen tápászkodik fel, erős fájdalmai vannak, ügetés vagy futás közben fel-felsír, nincs kedve mozogni, az ízületek gyakran megdagadnak, melegebbek a környező testrészeknél. A betegség lázzal is járhat.Az állatorvos az alábbiakat javasolja: a kutyát csak sétáltatni kell, a hideg padlón nem feküdhet. A gyógyulás hosszú ideig tart.
  • Artrózis: öröklött, lassú lefolyású betegség, amely bénuláshoz is vezethet. Tünetek: a bemelegítés és a kifáradás egyaránt fáj a kutyának, A feltápászkodó kutya zsibbadtnak látszik, a mozgása pedig visszafogottá válik.
  • Csípőízületi diszplázia: Az elnevezés csípőtorzulást jelent. Az ízületi vápa, combfej vagy a combnyak rendellenesen fejlődhet, súlyos esetben az ellaposodott combfej és az ízületi vápa ficamot okoz. Tünetek: a hátsó lábak az enyhe gyengeségétől a lebénulásig terjedhet a betegség. Terhelésre fájdalom jelentkezik, de az nem jelezheti feltétlenül a betegség súlyosságát. Figyelni kell a kiegyensúlyozott táplálékra, a testsúly és a magasság helyes arányára és a leterhelésre.
  • Gerincvelőhártya-csontosodás: A gerincvelőt, akár az agyat, három hártya burkolja be. A 7 évesnél idősebb német juhászkutyáknál az egyik hártya elcsontosodhat, és nyomhatja a gerincvelőt. Először kevés, majd egyre több izom sorvad el, mert a nyomás következtében az idegek elsorvadnak. Tünetek: nincs fájdalom, amely jelezné a betegséget. A bénulási folyamat lassú, több éven át tart. Az első jel: az egyik hátsó láb körme karcolja az aszfaltot, majd a kutya imbolyogva, botladozva jár. Az egyre jobban bénuló kutya húzza a hátsó lábát, a karom és a szőr lekopik a mancsról, később pedig a bőr is lehorzsolódik. Fájdalom nélküli, lassú bénulásról van szó, a lábak zsibbadtnak tűnnek. A betegség meggyógyítása ma még nem jár sok sikerrel.

 alkalmazása:

Intelligens, mozgékony, kiegyensúlyozott. Szinte mértéktelen a temperamentuma, ennek ellenére engedelmes, figyelmes, elfogulatlan, a feladatokat jókedvűen végzi. Kellemes társ a háznál, imádja a gyermekeket, barátságos a háziállatokhoz. Ideális munkakutya, nagyon nehéz helyettesíteni. A szépségideálokat kergető tenyésztőknek már von Stephanitz is azt válaszolta: "A juhászkutya munkakutya, és maradjon is munkakutya!"


a Bernáthegyi

A bernáthegyi a munkakutyák közé tartozik, az alpesi masztiff leszármazottja. Állóképességének növelése érdekében újfundlandi vért vittek bele. Az amerikai kontinensen jobban elterjedt, mint Európában. Mérete ellenére mindig sima és könnyed a mozgása.

Származása tisztázatlan, ősrégi múltra tekinthet vissza. Európában Svájcból ismerjük: az alpesi Szent Bernát kolostorban évszázadokig használták vezető- és őrkutyaként.

A kolostort a savoyai Mentoni Bernát báró 1040-ben építtette, aki maga is szerzetes volt. Rendtársasival élelmet és menedéket nyújtottak a vándoroknak, kutyák segítségével felkutatták és megmentették az eltévedt utasokat. Ezért a feladatra olyan kutyákat választottak ki, amelyek jól tűrték a hideget és a havat, erősek, hűségesek és értelmesek voltak. A kolostor is, és a kutyafajta is Bernátról kapta a nevét. A bernáthegyi kutya mint a lavinák által betemetettek megmentője szerezte hírnevét. Bár kezdetben a szerzetesek, akik megerőltetőnek találták a hússütő nyárs forgatását, készítettek egy nyársforgató szerkezetet és a kutyákkal forgattatták azt. A szájhagyomány szerint a legbátrabb bernáthegyi kutyát Barrynek hívták. Az 1800-as évek elején élt és negyven ember életét mentette meg. A kolosorban ma is 10-20 bernáthegyit tartanak mentőkutyaként a lavina alá került emberek megmentésére.

Egy alkalommal egy kisfiú a mélybe zuhant, s ájultan feküdt egy sziklapárkányon. Barrynek sikerült kikapaszkodnia hozzá. Ember nem tudta volna megközelíteni ezt a helyet. Barry addig nyalogatta a gyermek arcát, amíg az magához nem tért. A fiúcska felhúzódzkodott Barry hátára, s a kutya biztonságos helyre vitte. Barry emlékére azóta mindig van egy Barry névre hallgató kutya a kolostorban.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 2
Össz.: 1 979

Látogatottság növelés
Oldal: a kutya
Minden, amit tudni kell az állatokról. - © 2008 - 2024 - allatok-es-emberek.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »